Teren pięciu gmin partnerstwa Stowarzyszenia Euro-Country leży w jednym, spójnym obrysie geograficznym, gminy partnerstwa obejmują południowo – wschodni rejon Opolszczyzny, od wschodu i południa granicząc z województwem śląskim i leżą na terenie powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego. Są to gminy wiejskie o profilu rolniczym i rolniczo-przemysłowym, gdzie przeważa produkcja roślinna. Obszar całkowity terenu to 501 km2.
- Obszar LGD Euro-Country leży w obrębie makroregionu Niziny Śląskiej w dorzeczu Odry, mezoregionu Kotliny Raciborskiej oraz Płaskowyżu Głubczyckiego. Obszar partnerstwa gmin: Bierawa, Cisek, Pawłowiczki, Polska Cerekiew oraz Reńska Wieś leży w opolskiej (nadodrzańskiej) krainie klimatycznej, którą charakteryzuje przewaga wpływów oceanicznych nad kontynentalnymi. Amplitudy temperatur są mniejsze od przeciętnych w Polsce. Wiosna i lato są stosunkowo wczesne, zima łagodna i krótka z nietrwałą pokrywą śnieżną (liczba dni z pokrywą śnieżną należy tu do najniższych w Polsce). Lato trwa ponad 90 dni, a bez zimie powyżej 290 dni. Okres wegetacji zaczyna się zazwyczaj w końcu marca. Średnia temperatura roczna wynosi około 9°C. Przeciętna ilość opadów atmosferycznych rocznie waha się w granicach 600 – 700 mm na m2. Przeważają wiatry zachodnie i południowo – zachodnie.
- Na obszarze LSR położone są dwa obszary chronionego krajobrazu: Łęg Zdzieszowicki (619,9 ha), ok. 75% leży w granicach administracyjnych gminy Reńska Wieś oraz Wronin-Maciowakrze (3989,6 ha). Ponadto Łęg Zdzieszowicki jako wyjątkowa formacja siedliskowa stanowi „Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty” i jest częścią obszaru „Natura 2000”. Wraz z pozostałymi formami ochrony przyrody, które stanowią użytki ekologiczne, ok. 7,5% powierzchni obszaru LSR stanowią właśnie obszary chronione; położonych jest tutaj ponad 100 zarejestrowanych pomników przyrody.
- Najważniejszą rzeką terenu jest Odra, która na obszarze województwa opolskiego stanowi korytarz ekologiczny rangi międzynarodowej (KE Górnej Odry 19m) i obszar węzłowy o randze międzynarodowej (Obszar Doliny Środkowej Odry 17 M) w ramach europejskiej sieci ekologicznej European Ecological Network EECONET-PL. d. Do najcenniejszych uwarunkowań historycznych i kulturowych zaliczamy wielokulturowość, na terenie LGD Euro-Country egzystują obok siebie Polacy, Niemcy i Ślązacy. Zwyczajowa „kultura śląska” łączy się z rządami Niemców na terenach Śląska Opolskiego. Do dzisiaj ludność śląska posługuje się gwarą, to jeden z nielicznych elementów kultury śląskiej, który jest wciąż żywy.
- LGD Euro-Country obejmuje swoim zasięgiem teren pięciu gmin wiejskich, o charakterze rolniczym. Stosunkowo dobra jakość gleb na znacznej części obszaru wykorzystywana jest do produkcji rolniczej. Gospodarstwa są dobrze zorganizowane i charakteryzują się wysoką kulturą rolną. Tereny o słabszych glebach, zwłaszcza w gminie Bierawa, przeznaczane są pod różne inwestycje oraz działalność gospodarczą. Teren pięciu gmin Stowarzyszenia „Euro-Country” leży w jednym, spójnym obrysie geograficznym. Wszystkie gminy mają też profil rolniczy, gdzie przeważa produkcja roślinna, wyjątkiem jest tutaj Bierawa, która jest gminą przemysłowo – rolniczą.
- Zasoby dziedzictwa kulturowego mają ogromne znaczenie dla obszaru Stowarzyszenia „Euro-Country”. Na terenie występują liczne stanowiska archeologiczne osadnictwa przedhistorycznego m.in.: najstarsze w Europie umocnienia obronne, grodzisko pierścieniowate z IX-X w. Zabytki architektury i budownictwa obejmują głównie: zabytkowe obiekty sakralne (kościoły, plebanie, kaplice, kapliczki), małe formy architektury sakralnej (krzyże, kapliczki, figury przydrożne), założenia pałacowo-parkowe (m.in.: Jakubowice, Większyce, Polska Cerekiew, Zakrzów), budynki mieszkalne, zabytki gospodarcze i przemysłowe, obiekty użyteczności publicznej, krzyże pokutne i cmentarz żydowski.
- Obszar Stowarzyszenia „Euro-Country” ze względu na charakter większości gmin jest obszarem typowo wiejskim, wszystkie gminy z terenu Euro-Country posiadają tereny inwestycyjne, część proponuje nawet tereny już uzbrojone. Każda z gmin ma swoje indywidualne podejście do wdrażania ulg inwestycyjnych, czy też podatkowych. W niektórych gminach zostało to uregulowane uchwałami rad gmin, część zaś dostosowuje swoją politykę zachęcającą przedsiębiorców i inwestorów do konkretnych przypadków. Problematyczne z punktu widzenia dwóch gmin, na terenie których znajdują się grunty o wysokich klasach bonitacyjnych, jest brak możliwości dokonania odrolnienia gruntów pod tereny inwestycyjne. h. Teren Stowarzyszenia „Euro-Country” charakteryzuje się niskim lub średnim poziomem bezrobocia w zależności od gminy, problem ten stanowi skalę podobną w stosunku do regionu lub kraju. Należy zauważyć, iż problem bezrobocia stanowi tzw. „ukryty problem”, większość osób pozostająca bez pracy na terenie działania Stowarzyszenia „Euro-Country” szuka zatrudnienia za granicą, należy również zauważyć znaczną rozbieżność procentową pomiędzy poszczególnymi gminami, najwyższy wskaźnik jest w gminie Polska Cerekiew, najniższy w gminie Cisek. Największy poziom osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia jest w gminie Reńska Wieś.
- Z sytuacji demograficznej wynika szereg zagrożeń, które wyrażają się zaburzeniami w reprodukcji ludności, wyraźnym spadku urodzeń, wzrastającymi migracjami ludności, nasilaniem się deformacji demograficznych i pogarszaniem się stanu zdrowia mieszkańców. Należy przypuszczać, iż w ciągu najbliższych lat reprodukcja ludności kształtować się będzie poniżej prostej zastępowalności pokoleń oraz nastąpi spadek ilości zgonów. Na rozwój demograficzny badanego obszaru decydujący wpływ będzie miał rozmiar migracji ludności (w tym głównie zagranicznej), istotne będą także zmiany w strukturze wieku ludności. Populacja żeńska na badanym obszarze jest nieznacznie większa od męskiej, jednak jest to tendencja typowa zarówno w powiecie jak i w województwie. Działalność społeczna jest szeroko rozpropagowana na terenie Euro-Country, problematyczny wydaje się być jej formalno-prawny charakter, większość działań zostaje wdrażana przez funkcjonujące rady sołeckie lub grupy odnowy wsi, które działają od lat na bazie tego samego stereotypu. W istniejących organizacjach brak nowych pomysłów, innowacyjności oraz tzw. „świeżej krwi”. Działalność organizacji pozarządowych miała służyć z jednej strony realnej poprawie warunków życia, ale także polepszenia oraz zaproponowania mieszkańcom ciekawej oferty kulturalnej, która zapewnia rozrywkę i przyciąga turystów, a co za tym idzie, wpływa na poprawę gospodarki na terenie. Należy zauważyć bardzo mocno ujawniającą się tendencję do tzw. „wypalania się liderów”, co jest istotnym problemem obszaru. Coraz większa niechęć mieszkańców, brak akceptacji przez lokalną społeczność, zazdrość, brak aktywności społecznej innych członków, brak następców, zmęczenie wykonywanymi zadaniami, poczucie bezsilności i bezskuteczności działań, w znaczny sposób zniechęcają oraz uniemożliwiają aktywne działanie w organizacjach pozarządowych, na naszym terenie reprezentowanych głównie przez stowarzyszenia.
- Obszar Stowarzyszenia „Euro-Country” cechuje się występowaniem negatywnych zjawisk demograficznych podobnych do tych występujących w województwie opolskim lub kraju. Do najważniejszych problemów należą: starzenie się społeczeństwa, niż demograficzny oraz migracja zagraniczna. Jest to skutek depopulacji.
- Bardzo charakterystyczne dla tego terenu jest podtrzymywanie tradycji wszystkich narodowości zamieszkujących kiedyś obszar. Wiele imprez o cyklicznym charakterze bazuje właśnie na tych tradycjach, podkreślając wielokulturowość, a przez to urozmaicenie tradycji. Coraz częściej także przypomina się stare potrawy, niegdyś cenione przez gospodarzy, dzisiaj traktowane jako powrót do tradycji, przypominanie smaków z lat dziecięcych, a także nawiązanie do nurtu zdrowej, ekologicznej żywności.
- Region Euro-Country obfituje w różnego rodzaju cykliczne imprezy tj.: zawody strażackie, Święta herbowe, Zawody psich zaprzęgów, Bryksy Cross, jarmarki, rajdy rowerowe, bazary.
- Terytorium Euro-Country jest bardzo bogate w potrawy regionalne i tradycyjne, co poświadczyć może również wydanie w 2014 i 2022 r. Lokalnego Przewodnika Kulinarnego, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Do najbardziej charakterystycznych potraw regionalnych należą: ścierka, einlafzupa, kapusta z ajnbryną, śląskie frykasa z kury, pańczkraut, ule chrósteckie, nussecke, szyny, szplitry, ciastka ze skwarek, kołacz z marchwią, śliszki, kretowina, armeritter, szpajza cytrynowa, kakaowa i czekoladowa.
- Gminy posiadają spory potencjał i możliwości rozwoju turystyki szczególnie konnej, kajakowej i rowerowej oraz agroturystyki. Potrzebne jest wykreowanie wspólnego, kompleksowego produktu turystycznego, który będzie w stanie przyciągnąć nawet najbardziej wymagających turystów, nastawionych na różnorakie rozrywki. Duże możliwości dają elementy krajobrazu w powiązaniu z zabytkami, oraz wykorzystanie faktu organizowania wydarzeń kulturalnych i sportowych wysokiej rangi (mistrzostwa Polski, zawody międzynarodowe). Część oferty mogłaby być skierowana do turystów z Niemiec i Czech.
- Istniejące walory turystyczne należy postrzegać jedynie jako szansę, która może przynieść wymierne skutki dla gospodarczego rozwoju gmin w takiej mierze, w jakiej poczynione zostaną inwestycje w szeroko pojętej infrastrukturze i jakie zajdą zmiany w zakresie przygotowania, nastawienia i jakości świadczonych usług przez osoby zatrudnione w turystyce oraz w branżach komplementarnych. Rozpatrując możliwości rozwojowe przemysłu turystycznego, należy przyjąć, że niezwykle ważną rolę ma do odegrania agroturystyka. Dziedzina ta rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie. Powodem jest nie tylko zapotrzebowanie na ten rodzaj wypoczynku, ale i fakt, że bezpośrednie inwestycje w tym kierunku nie obciążają budżetu gminnego. Przy rozpatrywaniu rynku turystycznego, należy mieć na uwadze, iż preferencje turystów przesuwają się zdecydowanie w kierunku wypoczynku aktywnego jakim jest turystyka rowerowa, kajakarstwo i jazda konna oraz dodatkowych atrakcji, którymi mogą być tradycje śląskie. Stąd też potrzeba wytyczenia, oprócz już istniejącego ścieżek rowerowych na terenach Euro – Country, bezpiecznych ścieżek rowerowych, szlaków kajakowych i konnych prowadzących przez miejscowości, w których znajdują się ciekawe zabytki, walory krajobrazowe, czy inne dobra kultury. Istnienie takich ścieżek i szlaków stwarza kolejne możliwość, a jednocześnie potrzebę organizowania wielu ciekawych imprez, które będą przyciągały turystów, publiczność, a co za tym idzie kwestia rozreklamowania tego typu imprez.