9 maja odbył się bezpłatny spływ kajakowy organizowany przez Fundację Euro-Country, w którym wzięło udział 66 osób. Spływ rozpoczął się w Landzmierzu (przysiółek Biadaczów), a skończył w Poborszowie, gdzie znajduje się jedna ze stanic kajakowych wybudowanych przez Fundację Euro-Country. Uczestnicy pokonali ok. 12 km, zajęło im to niespełna 5 godzin.

Już po raz drugi Izba Rolnicza z Opola, Ludowy Klub Jeździecki "Lewada" i Urząd Gminy Polska Cerekiew zorganizowali w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie dwudniową Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych.
Można było zobaczyć maszyny i urządzenia rolnicze oraz najróżniejsze gatunki zwierząt hodowlanych (zaprezentowało się aż 60 hodowców). Na sali konferencyjnej Ośrodka rozlokowane były stoiska z własnoręcznie wykonanymi przedmiotami. Swoje stoisko miała również Lokalna Grupa Działania Euro - Country, której towarzyszyły przedstawicielki Związku Śląskich Kobiet Wiejskich z Ucieszkowa. Przygotowały one do degustacji lokalne specjały, m.in. bratkartofle z maślanką, zupę z dyni, dżem z dyni, chleb z trzema rodzajami smalcu i ogórkiem kiszonym, ciasto domowej roboty.
Odbyły się także pokazy powożenia zaprzęgami konnymi, zaprezentowano czempiony na ringu, można było skosztować wyśmienicie przyrządzonej wołowiny. Dodatkowymi atrakcjami były: polsko - brytyjskie show kulinarne - Kevin Aiston i Michał Bałazy, występ kwartetu smyczkowego "Altra Volta" oraz pokaz ujeżdżenia w wykonaniu mistrzyni Polski Żanety Skowrońskiej.
Wśród zaproszonych gości znalazło się wiele znanych osobowości: przedstawiciele samorzadów na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, posłowie, a także prezesi związków hodowlanych. 
Organizatorzy zgodnie twierdzą, że w przyszłym roku wystawa również odbędzie się w gminie Polska Cerekiew.

 
Image Image

W niedzielę 14 września 2014 r. odbyły się dożynki gminne w Naczęsławicach (gm. Pawłowiczki). Święto plonów rozpoczęło się korowodem koron dożynkowych prezentowanych przez przedstawicieli z okolicznych miejscowości. Uroczysta msza dożynkowa odbyła się w kościele parafialnym. Wspólna biesiada odbyła się na boisku sportowym. Na scenie kolejno występowali: Gminna Orkiestra Dęta, uczniowie ze szkoły w Naczęsławicach, Damian Holecki, kabaret „Bez nazwy”, Mirosław Jędrowski i zespół Melorytm. W międzyczasie zostały ogłoszone wyniki konkursu koron żniwnych na najpiękniejszą koronę najładniejszą zagrodę oraz najciekawszy udział w korowodzie.

Przedstawiciele LGD Euro-Country gościli na dożynkach ze stoiskiem. Promocja obejmowała dystrybucję materiałów promocyjnych oraz degustację lokalnych specjałów: kołacza z serem i jabłkiem, ścierki i uli chrósteckich.

W niedzielę 14 września 2014 r. odbyły się dożynki powiatowo-gminne w Dytmarowie (gm. Lubrza). Święto plonów rozpoczęło się korowodem koron dożynkowych prezentowanych przez przedstawicieli z okolicznych miejscowości. Uroczysta polowa msza dożynkowa i wspólna biesiada odbywały się na boisku sportowym.  Po części obrzędowej kolejno występowali: dzieci i młodzież z okolicznych szkół, Ondraszki, Kabaret Biesiadny Biesiada Polska, DE FACTO, ACAPULCO, Magia Ognia.  W międzyczasie zostały ogłoszone wyniki konkursu koron żniwnych na najpiękniejszą koronę ziarnkową i kłosową.

Dodatkowymi atrakcjami były: paintball, pokazy walk - wykonane przez Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej, kraina Eldorado-gry i zabawy dla dzieci, jazda konna, przejażdżki na wielbłądzie, dmuchany zamek, zjeżdżalnia, trampolina, basen z kuleczkami, kula Zorbing itd.

Przedstawiciele LGD Euro-Country gościli na dożynkach ze stoiskiem. Promocja obejmowała dystrybucję materiałów promocyjnych oraz degustację lokalnych specjałów: kołacza z serem i jabłkiem, ścierki i uli chrósteckich.

Image Image

 

13 września 2014 r. odbył się spływ kajakowy po Odrze (od Przewozu do Biadaczowa). W spływie wzięło udział 43 uczestników. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu współpracy pn. "Między Odrą a Nysą Kłodzką" pomiędzy dwoma lokalnymi grupami działania - Fundacją Euro-Country a Partnerstwem Bory Niemodlińskie. Projekt zakłada wzrost poziomu atrakcyjności turystycznej regionu poprzez wybudowanie na ternie LGD Euro-Country 5 stanic (Poborszów, Landzmierz, Przewóz, Lubieszów, Dziergowice) oraz przeprowadzenie innych działań  promocyjnych.
 
Image Image
Image Image
 
 
22 czerwca przy restauracji Garden Cafe odbył się turniej łuczniczy. Impreza miała charakter kameralny. W turnieju wzięli udział członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych: Najemna Kompania Grodu Koźle, Woje Pierunia, członkowie Bractwa Tradycji Joannickich ORDO oraz niezrzeszeni łucznicy. Rywalizowali oni w konkurencjach: w strzelaniu z wozu husyckiego, w strzelaniu z wieży oblężniczej do biegnącego Saracena oraz tarczy, w strzelaniu do Saracena z dużej odległości i w strzelaniu do figury zająca. Każdy z uczestników oddał 45 strzałów. Główną nagrodą w turnieju był miecz (rekonstrukcja broni z XIV wieku, na ostrzu wygrawerowano napis Cisek 2014). Każdy uczestnik występował w stroju charakterystycznym do epoki, którą reprezentował. Atrakcją dla gości turnieju była możliwość strzelania z wozu husyckiego, a także występy Zespołu Pieśni i Tańca "Komorno", który przebrany był w stroje szlacheckie.
 
Image Image
13 i 14 czerwca w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie odbyły się bezpłatne warsztaty kulinarne "Stare po nowemu". Poprzednio warsztaty skierowane były dla dzieci i młodzieży, tym razem swoje umiejętności kulinarne mogli sprawdzić dorośli mieszkańcy, którzy zapisali się na warsztaty w wyznaczonym przez Fundację terminie. 
 
Warsztaty prowadził profesjonalny kucharz, Michał Bałazy, który przez cały czas służył radą i pomocą uczestnikom, a także pokazywał jak w prosty, ale efektowny sposób, można zaserwować poszczególne dania. Jak sama nazwa warsztatów wskazuje, tradycyjne potrawy były poddawane najróżniejszym modyfikacjom. Na przykład popularne opolskie ciastka ze skwarek, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, wykanane były nie tylko w wersji podstawowej. Przepis został zmieniony poprzez dodanie do ciastek orzechów, a cukier puder, zdobiący ciastka, został zastąpiony polewą czekoladową. Warsztaty miały na celu pokazać uczestnikom, że posiadamy bogate dziedzictwo kulinarne, ale miały być również inspiracją do tworzenia nowych, równie ciekawych i smacznych potraw. Przygotowano w sumie 50 przepisów. Znajdą się one w książce kucharskiej, którą Fundacja Euro-Country planuje wydać jesienią tego roku. Na warsztatach była obecna pani fotograf, która wykonywała zdjęcia przygotowanym potrawom. Efekty tej pracy będzie można również zobaczyć w książce.
 
Atrakcją warsztatów były zajęcia z carvingu. Jest to sztuka rzeźbienia w warzywah i owowcach. Pod okiem Sylwestra Mordaka uczestnicy mogli naczyć się tworzyć różne ciekawe kompozycje. Udało się m.in. wyrzeźbić łabędzie, delfiny, kwiaty, drzewa.
 
Warsztaty zakończyły się degustacją przygotowanych dań. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w warsztatach. Zostało również wykonane pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
 
                Image 
 
Image Image
Image Image
 
8 czerwca na boisku przy Publicznej Szkole Podstawowej w Ladzmierzu odbył się festyn rodzinny, na którym został przeprowadzony konkurs "Pięciobój Śląski", który składał się z pięciu konkurencji. Dzieci wraz z rodzicami mogli sprawdzić się w takich konkurencjach jak: mistrzostwa w wieszaniu prania, pędzenie na taczkach, rzucanie piłeczką do tenisa ziemnego do celu, rzucanie kaloszem na odległość, strzelanie pistoletem do puszki. Dla uczestników przewidziane były różne ciekawe nagrody. Oprócz tego na festynie można było zobaczyć występy artystyczne przygotowane przez uczniów PSP w Landzmierzu, a także sprawdzić swoją znajomość gwary śląskiej.
 
Celem imprezy była integracja mieszkańców z terenu objętego Lokalną Strategią Rozwoju, a także promowanie kultury i gwary śląskiej.
8 czerwca na placu przy Urzędzie Gminy w Polskiej Cerekwi odbył się Jarmark Staropolski. Program festynu obfitował w ciekawe atrakcje. Można było zobaczyć przemarsz i występy orkiestr dętych z różnych gmin, występy zespołów tanecznych, pokazy rycerstwa i staropolskie pokazy rzemiosła, a także spróbować tradycyjnych na naszym terenie produktów: kołacza z serem i jabłkami, anyżek i ścierki. Imprezę prowadził klaun Dżonik, który przede wszystkim odpowiadał za dobrą zabawę najmłodszych uczestników festynu. Między występami orkiestr, stanowisko klauna cieszyło się ogromną popularnością wśród dzieci, gdzie można było otrzymać balona albo pomalować twarz. Dla dorosłych gry i zabawy przygotowali zaproszeni rycerze. Jednym z zadań było sprawdzenie siły i wytrzymałości. Ochotnicy, którzy zgłosili się do konkursu musieli po kolei stawać na tarczy i w wyciągniętych rękach trzymać kolczugę. Wygrywał ten, którego czas był najlepszy. Od godziny 19.00 zaczęła się zabawa taneczna z zespołem Szafir.
 
Image Image
Image Image
W dniach 7.06-8.06 odbył się Piknik kolejowy - Koleją po pograniczu polsko-czeskim, organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Racławic Śląskich. Atrakcjami imprezy były między innymi czynny parowóz z Pyskowic, lokomotywa PKP Cargo i przejażdżki drezynami. W związku ze współpracą polsko-czeską na pikniku pojawiła się miniaturowa lokomotywa parowa, która przyjechała z Czeskiej Republiki. Na jej wagony mogły wsiadać całe rodziny. Można było również podziwiać wystawę eksponatów kolejowych. Odbyły się także różne konkursy: wyścigi drezyn ręcznych, konkurs plastyczny dla dzieci oraz konkurs zapowiadania przyjazdów pociągów. W budynku nieczynnego dworca kolejowego zaprezentowano liczne eksponaty kolejarskie zbierane przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei oraz makietę dworca z czasów jego świetności.
Celem imprezy było z jednej strony promowanie tradycji kolejarskich naszego regionu, z drugiej strony zaś integracja i aktywizacja mieszkańców całego terenu LGD Euro-Country.
 
Image Image
25 maja za budynkiem GOK w Reńskiej Wsi odbył się Jarmark urbanowy. Atrakcjami imprezy były m.in.: pokazy rzemiosł dawnych (kowal, garncarz, sieciarz, wikliniarz), pokazy rycerstwa, występy miejscowych zespołów, pokazy tańca, a także zabawa taneczna z zespołem ARIES. Oprócz tego został roztrzygnięty konkurs na najlepszy kołacz z terenu LGD Euro-Country.
 
Image Image
Image Image
 
24 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi odbył się konkurs na najlepszy kołacz z terenu Lokalnej Grupy Działania Euro-Country. Konkurs miał charakter otwarty. W przedsięwzięciu wzięło udział 5 grup: Klub Seniorek przy GCKiR w Bierawie, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania i Rozwoju Długomiłowic - "Nasze Jutro", Stowarzyszenie Rozwoju Reńska Wieś, Towarzystwo Promocji i Rozwoju Wsi Cisek, Koło Gospodyń Wiejskich w Dziergowicach.
Każda grupa (składająca się z trzech osób) przygotowywała po dwa rodzaje kołacza. Następnie blachy z kołaczem zostały zawiezione do piekarni w Koźlu i tam wypieczone. W międzyczasie został przygotowany poczęstunek dla uczestniczek konkursu.
Następnego dnia (25.05) podczas Jarmarku urbanowego, który odbywał się za budynkiem GOK w Reńskiej Wsi, powołana przez Fundację Euro-Country komisja konkursowa w składzie: Adriana Dziaczyszyn, Józef Gisman i Adam Buchaniec, oceniała przygotowane przez uczestniczki konkursu wypieki. Wszystkie grupy przygotowały pięknie przyozdobione stoły, na których prezentowały swoje kołacze. Konkurs zakończył się wręczeniem nagród i wyróżnień każdej uczestniczce, a także degustacją kołacza przez gości Jarmarku urbanowego.
 
I miejsce  Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania i Rozwoju Długomiłowic - "Nasze Jutro" (patelnie TEFAL z pokrywką)
 
II miejsce   Klub Seniorek przy GCKiR w Bierawie (podgrzewacze z naczyniem)
 
III miejsce  Towarzystwo Promocji i Rozwoju Wsi Cisek (dwufunkcyjny młynek do przypraw)
 
Miejsca wyróżnione (młynek do pieprzu lub soli):
 
Stowarzyszenie Rozwoju Reńska Wieś
Koło Gospodyń Wiejskich w Dziergowicach.
 
Image Image
Image 

Podkategorie